Історію створення всіх елементів точно відтворити складно. Систем управління перепробували чимало: від двох строп з ручками (а ля «клеванти» на парашуті), до чогось на кшталт рульової трапеції як на дельтаплані. Зрештою, найефективнішою виявилась система блоків і 4-х строп. Згодом в додалась поясна трапеція (позичена у віндсерферів і вдосконалена), а планка стала точним механізмом з регулювання тяги в кайті.

Власне, саме планка (bar) і є тим «гальмом», «газом», «паском безпеки» і «ейрбегом» водночас. Ну і ще страхувальний ліш (kite-leash), який виконує роль життєдайної пуповини. Коли кайт на ліші, він з тобою один організм. Коли ж твоєму життю загрожує реальна небезпека – «пуповина» від’єднується і долю кайта визначають хвилі, а твою власну – вміння плавати і бажання продовжити кайтити після хепі-енду.

Всього можна визначити 5 елементів безпеки, які варто використовувати або поетапно, або конкретизовано (залежить від ситуації, звісно ж). Ось вони:

  • Deep-power system;
  • Планку від себе!
  • 1-й відстріл;
  • 2-й відстріл;
  • Стропоріз.

Перший і п’ятий пункти не є повноцінними елементами і слугують як допоміжні. 2, 3 і 4 – це основні речі, які гарантують кайтеру цілісність і захищеність в 98% випадків.

Deep-power system

Система регулювальна довжини центральної (страхувальної) стропи, знаходиться в верхній частині тримера. Використовується в умовах різкого посилення вітру. Затягнувши deep-power, ми скорочуємо на 10-20 см силові стропи, кайт набуває більш горизонтального положення (зменшуючи кут атаки крила) і тим самим скидає тягу. З таким кайтом легше вийти на берег і безпечно посадити його. Коли вітер слабшає, система повертається в попереднє положення.

Планку від себе!

Це безумовна команда, яку має вивчити кожен новачок. Людина завжди рефлекторно тягне все до себе, особливо в умовах підвищеної небезпеки (саме так мозок сприймає навчання кайтбордингу). Затягуючи планку, ти різко змінюєш положення кайта у вітровому вікні і він або починає надто сильно тягнути вперед, або завалюється і падає, втрачаючи керованість. І те, і інше – погано. Тому звикай не тягнути планку і відводити її вгору на першу ж вимогу інструктора (під час навчання)  або при зміні вітрових умов.

Відстріл

В будь-якій стрьомній ситуації (схрещування двох кайтів, втрата контролю над кайтом, заплутування стропи, шквальний вітер) – відстріл! Так ти збережеш і себе, і кайт.

Відстрілів є два, один на чікенлупі (cheeken-loop) планки, інший – на тому кінці ліша, який прикріплений до трапеції. Активується різким рухом скоби (червоної чи оранжевої пластмаски) від себе. Відстріл першого рівня спрацьовує як deep-power, але кайт при цьому падає на воду і розвертається боком, щоб тяги в ньому не було взагалі. Використовується для безпечного виходу з води або при поломках кайта. Відстріл другого рівня роз’єднує тебе і кайт при форсмажорах.

Стропоріз

Захований в секретній кишенці на трапеції. Відповідно до назви, його призначення – розрізати стропу, якщо та мимоволі обмоталась навколо руки, пальця, шиї чи ноги або зачепилась за підводну перешкоду. Краще пожертвувати стропою, ніж життям, тож якщо ти потрапив в таку ситуацію – ріж і не вагайся! ))

 

Є ще багато моментів, які варто знати на кайті. Якщо тобі цікаво – підписуйся на канал, записуйся на курс, дзвони. )