Частина І

Частина ІІІ

Головне питання, яке цікавить фрірайдерів-початківців – потрібен лавинний рюкзак чи ні. А якщо потрібний, то чому я катаюсь без нього. До речі, більшість гірських гідів теж не тягають з собою аваланч-бекпеки. Відповідь проста: грамотний гід/райдер завжди вибере таку лінію спуску, щоб не потрапити в лавину. Сучасні методи діагностики здатні виключити до 90% всіх ризиків. То чи варто тягати на собі зайве, ще й з сумнівними шансами на порятунок?

Тим більше, що вчені-лавиники вивели поняття “генеза ризику”. Тобто чим більше у нас засобів безпеки, тим на вищі ризики ми спокушаємось. Це доводить і статистика.

Кількість загиблих в лавинах у США за 70 років.

Кількість загиблих в лавинах у США за 70 років

Принцип «не попадання» в дії

Лавини чимось схожі на жінок, а саме: в них є свої критичні і безпечні дні. Кожен дорослий чоловік добре знає, коли саме можна «залетіти», а коли ні. Жінка їх знає ще краще, але в такої «жінки», як лавина, ще треба вміти випросити цю відповідь. Так чи інакше, є й такі дні, коли «засоби контрацепції» мають бути завжди напоготові.

"Критичні" дні на схилах.

“Критичні” дні на схилах

Зауважте, що при низьких температурах терміни нестабільності подовжуються. Майте це наувазі. І навпаки: при нульових показниках термометра все стає більш нестабільним в любий період.

Досвідчені райдери навчились спілкуватись з природою. Якщо бути до неї уважними, вона завжди підкаже нам (і не один раз!), зійде лавина саме сьогодні, чи ні. Найпростішим шляхом уникнення лавин є дотримання 5 простих правил. Їх ще називають «Золотими правилами Джеремі Джонса».

5 правил від прорайдера Дж. Джонса

5 правил від прорайдера Дж. Джонса

Крім цього, не варто нехтувати головними правилами безпечної поведінки в горах, не лише на фрірайді:  не кататйтесь наодинці, не слухайте плеєр, контактуйте з локалами, коли йдете з группою фрірайдити – залишайте про себе максимум інфорамції всім, кому це важливо, будьте готові діяти в екстренних ситауціях.

Самотній райдер - печальний райдер

Самотній райдер – печальний райдер

А також:

– вивчіть район катання;

– дізнайтесь лавину ситуацію на місці;

– визначте лінії спуску (основну і запасні) до того, як ви піднялись на вершину. Добре познайомтесь з горою.

NB: В 2013 році двоє друзів з Полтави катались на Боржаві. Після сходження на г. Гембу, потрапили в сильний туман. Під час спуску наосліп допустлись помилки і замість їхати в північному напрямку, скотились на південний схил. Перед цим відбувся стрибок температури через 0. Наслідки: один із хлопців загинув у страшній мокрій лавині, налетівши на дерево; іншого лавина викинула на поверхню, переламавши ноги. Після 28 годин на снігу і лютої спас-операції, був врятований. Але таки втратив одну з кінцівок.

 

 Допит лавини «з пристрастями»

Власне, способів поговорити по-душах з лавинами є досить багато. Всі вони спираються на великий емпіричний досвід, сьогодні є навіть цілі інститути з вивчення снігу, а експерти-гляціологи виступають головними лавинщиками в усіх точках світу. Зазвичай на нормальних курортах щотижня видається лавинний бюлетень від спеціальних служб. Що ж робити, коли його нема?

SAMSUNG

Тріщина снігової дошки і осов

Опосередкованими прогнозуванням лавинної безпеки може займатись кожен з нас. Просто будьте спостережливими і допитливими – природа вам все скаже.

– Дізнайтесь, коли був останній снігопад і наскільки він був інтенсивним.

– Роздивіться навколишні схили – в багатьох місцях стаються самосходження лавин – туди не варто пхатись ні за яких умов.

– Якщо снігу давно не було, але дме ураганний вітер, є велика імовірність утворення вітрових дошок, які не менш небезпечні за звичайні.

– Тріщини на снігу свідчать про ослаблення внутрішніх шарів.

– Перевірте прогноз погоди – при перепаді температур из «-» на «+» – бути біді. Не варто кататись оффпіст також в туман.

– Якщо при катанні поруч із трасами з-під кантів зриваються міні-лавинки – на схожих схилах великої площі ці лавинки стануть великими.

Спостерігайте за навколишніми схилами

Спостерігайте за навколишніми схилами

На основі цих спостережень австрієць Вернер Мюнтер розробив просту і доступну методику, на базі якої було створено ще декілька – «фільтр 3х3», Nivochek, метод редукції. Озброївшись подібною табличкою ви самі зможете робити лавинні прогнози і тим самим врятувати собі життя.

Метод редукції (табл.)

Метод редукції (табл.)

Опис методик В. Мюнтера (редукція, фільтр 3×3)

Практичні методики досить різноманітні, та зводяться до трьох найпростіших: блок тест на розрив, блок-тест на компресію і «ковзаючий блок». Вони показують, які шари снігу є слабкими, чи не утворилась глибинна паморозь і скільки зусиль вам доведеться докласти, щоб зірвати лавину тощо.

Деяки види шурфування (блок-тести)

Деяки види шурфування (блок-тести)

Попрактикуйтесь в цих методиках копання шурфів в польових умовах. Але головне тут не те, як красиво ви вмієте їх робити. А те, яким чином ви інтерпретуєте отриману інформацію. Бо не завжди все очевидно. Для цього слід пройти курс лавинної підготовки з профі.

© grabli, 2015