Частина І

Частина ІІ

Лавине спорядження і його особливості

Перший і найважливішим елементом спорядження фрірайдера є МОЗОК! Лавинний датчик (біпер), зонд та лопата є допоміжними. Додатковим аргументом при порятунку себе і ближніх буде аптечка. Від певних травм нас також захищають шолом, рюкзак і надійний одяг.

Лавинний кіт-набір

Лавинний кіт-набір

Вибір «лавинки» на ринку зараз неабиякий. Ось вам деякі основні критерії і рекомендації:

Класифікація біперів

Класифікація біперів

Біпери краще вибирати трьохантенні аналогово-цифрові.

Лопати є металічні і з пластиковим ковшем

Лопати є металічні і з пластиковим ковшем

Лопату обирайте під рукавичку: якщо вона у вас із пальцями, то підійде Т-подібна і Г-подібна ручка. Якщо ви любите рукавиці без пальців, купуйте собі лопату з D-подібним руків’ям.

Зонди: обирайте не по вазі, а по надійності

Зонди: обирайте не по вазі, а по надійності

Зонди бувають металічні і карбонові, довжиною від 1,8 до 3,5 м. Більш надійні – металічні. І краще мати довгий зонд, ніж короткий.

Залежно від форми подушки, спливання буде різним

Залежно від форми подушки, спливання буде різним

Серед ейрбегів найдавнішим і найнадійнішим визнають ABS, але його підйомні особливості різняться від того ж Snowpulse.

Коротка класифікація ейрбегів

Коротка класифікація ейрбегів

Всі ейрбеги наповнюються від газового балону. Різняться вони за формою, типом активації, об’ємом. Найновіша розробка Jetforce працює від акумуляторів і має на чверть більший об’єм.

Як уже було сказано, рятує нас не так саме спорядження, як вміння ним користуватись. Чим більше девайсів, тим вищий рівень смертності в лавинах.

Статистика виживання в лавинах

Статистика виживання в лавинах

Однак мало хто знає, що загальна статистика виживання в лавинах становить 81%. З появою ейрбегів (середина 90-х), відсоток виживших суттєво збільшився. Однак насправді це лише 16% людей. І статистику використання ейрбегів слід розглядати окремо.

В Швейцарському інституті снігу були вражені тим фактом, що часто в лавинах гинули ті, на кому був лавинний рюкзак. Виробники ейрбегів задля вищої статистики і самореклами не брали до уваги чимало факторів:

– мав рюкзак, але не встиг скористатись;

– скористався ейрбегом, але подушки не напнулись;

– потрапив на травмонебезпечний рельєф і розбився;

– ейрбег відіврвався від рюкзака;

– опинився на поверхні, але голова і груди були прикопані – задихнувся.

Провівши більш детальні дослідження, незалежні експерти встановили, що ейрбег рятує лише половину своїх власників після попадання в лавину. І звернули увагу всіх райдерів на те, щоб уважніше вибирали рельєф для катання.

Статистика виживання на різних типах рельєфу

Статистика виживання на різних типах рельєфу

 

Міфи про лавини

А тепер знову повернемось в далекий 2007 рік. Того ж вечора, коли Саня Крилов потрапив в лавину, я вперше побував на лавинній лекції Ігора «Ікома» Комарова, який «по живому» розібрав випадок Крилова.

Сліди - це ще не ознака стабільності снігу

Сліди – це ще не ознака стабільності снігу

З того часу я чітко знаю три головних міфи, вірячи в які райдери потрапляють в лавини: а) я добре знаю схил і безпечний шлях спуску; б) їдь там, де багато слідів, і лавина не зійде; в) якщо кататись біля трас – там все безпечно.

Лавина, на якій покатався Саня, вивалилась на траси і наробила багато кіпішу. Більшим чином ще й тому, що ні Саня, ні рятувальники не знали, чи не попав в неї ще хтось. Долю двох неофітів ми дізнались лише через годину-півтори: вони якось боком-перескоком спустились в село пішки самі. І це був ще один урок нам всім: катати фрірайд треба лише з тими, хто знає що робити. Ну і про засоби зв’язку не забувати. Бороньбоже перекладати батарейки з біпера в плеєр чи просто гуляти в горах без рацій-телефонів.

Пошук постраждалих, що не мали біперів

Пошук постраждалих, що не мали біперів

Ще один міф – лавини сходять лише на крутих схилах. Насправді, осови бувають і на кутах 10-15 градусів. Особливо в зоні лісу, на галявинах, біля підніжжя скель. Переказують історію про загибель туриста неподалік Говерли.

Не варто їхати за одинарним слідом. В 2015 році кілька росіян повелись на самотню лижню і як результат: один впав зі скель і розбився на смерть, інший якось зачепився за виступ і йог оврятували. Слід виявився лижнею спідрайдера (божевільні, які катаються з причепленим до спини парапланом).

 

Як діяти, коли сталося НС

Класична методичка від МНС для тих, хто наражається потрапити в лавину, виглядає ось так:

Шість правил від МНС

Шість правил від МНС

З певним наближенням, вони діють і на фрірайді. Втім, якщо ви вже стали на борди/лижі, пам’ятайте як діяти, щоб уникнути надзвичайної ситуації (НС).

  1. На фрірайд – тільки групою і не менше 4 осіб. Підготовлених осіб, знаючих і екіпірованих.
  2. Лавинонебезпечні ділянки слід проїждати завжди по одному і ніколи – групою.
  3. Одна людина (гід, лідер групи) завжди має стежити за безпекою і схилом, в той час як хтось їде.
  4. Уникати затяжних траверсів на контурах напруги, на лавинозбірниках (траверсрух перпендикулярний лінії спаду гори, або простіше – лінії спуску).
  5. Перед спуском домовтесь про точки безпеки (визначає гід/лідер) і шляхи втечі від лавини. Пред стартом думайте лише про них. Одягніть на обличчя косинку, баф, балаклаву – це може врятувати (91% загиблих в лавинах – задихнулись або від снігу, або вже під снігом, решта загинули від отриманих травм).
  6. Після того, як ви стартували, озирніться. Повторіть це через 2-3 с, потім ще раз. Ви можете прогавити момент розтріскування схилу перед вами, але точно побачите його позаду. Не зволікайте і не міняйте напрямок руху – мчіть до точки безпеки або по визначеній лінії втечі.
Огляд схилу перед спуском

Огляд схилу перед спуском

Точками безпеки є всі позитивні профілі рельєфу (контрфорс, шарнір, пагорб).

Лінією втечі є напрямок руху в безпечну зону (за скелю, на шарнір, до виположення, в сусідній кулуар, дроп).

Схід лавини, спровокованої райдером

Схід лавини, спровокованої райдером

Як саме діяти і куди їхати при зриві лавини – рішення приймається в перші 1,5-3 с після виявлення сходу лавини і залежить від конкретної ситуації. Це той час, поки лавина ще не розігналась і ваша швидкість відносно неї є вищою. Помилкове рішення може коштувати вам життя або серйозних травм.

Якщо хтось із учасників таки зірвав лавину і не виїхав з неї, то лідер/гід стежить за ним і фіксує місце, де той востаннє був на поверхні. Той, хто потрапив в лавину, має закричати «Лавина!!!», щоб попередити групу про небезпеку. Особливо це важливо для тих, хто вже спустився.

Закопаний по пояс з авалунгом

Закопаний по пояс з авалунгом

«Попаданець» мусить знати: треба боротись що є сили і до повної зупинки лавини! Будь-які рухи можуть врятувати життя, бездіяльність може вбити. Головне не дати лавині перевернути себе обличчям вниз (якщо ви їдете у верхніх шарах), втримати тіло і не прогнутись «скорпіоном», не панікувати, обхопити голову руками. Коли відчуєте, що лавина зупинилась – ворушіться, звільніть собі повітряну камеру. Не кричіть і не панікуйте – якщо всі попередні пункти було виконано (надійна група, у всіх є лавинне спорядження) – вас врятують. Просто чекайте.

Копати слід, стоячи на колінах

Копати слід, стоячи на колінах

Група має виконувати чіткі команди лідера. Панікерів відсилають за чаєм або куди подалі. Всі засоби зв’язку вимикаються, біпери переводяться в режим пошуку. Дайте лавині повністю зупинитись, почекайте сходу повторної лавини. Якщо цього не сталось – сміливо їдьте по шляху сходу лавини на порятунок друга.

Організація пошуків і зондування

Організація пошуків і зондування

Методика пошуку в лавинному виносі відрізняється від кількості людей в групі і кількості постраждалих. В першу чергу обшукують місця найімовірнішого перебуванян тіла: складки рельєфу, скелі, дерева. Группа сканує лавинний винос шеренгою. Одна людина рухається зігзагоподібно.

Методи первинного пошуку

Методи первинного пошуку

Є три етапи пошукових робіт «попаданця» з біпером. Спочатку йде первинний швидкий пошук – до першого сигналу. Потім темп сповільнюється, пошук ведеться більш точно і ретельно. Після цього слід визначити максимально точнее місце залягання потерпілого і лише тоді дістається зонд та лопата.

 

 

Перша домедична допомога і евакуація.

Відкопавши людину, оцініть її стан (притомна/непритомна). Якщо при тямі – встановіть аудіо- та візуальний контакт. Спитайте ім’я, вік, навіть стать. Попросіть дати оцінку своєму стану самостійно. Лише після цього можна визначати, як допомгти потерпілому.

Якщо людина непритомна, переконайтесь що в неї нема переломів хребта. Лише після цього можна преходити до реанімації (якщо ви знаєте, як): очистити дихальні шляхи від снігу, зробити штучне дихання і непрямий массаж серця.

Спосіб транспортування при травмі спини

Спосіб транспортування при травмі спини

При спінальних травмах слід стежити, щоб тіло, ноги і голова знаходились на одній лінії. Постарайтесь зайвий раз самостійно не рухати тіло – тільки при підтримці групи з 6- людей.

При кровотечах – тампонування і джугутвання рани. При переломах – бандажуємо з накладанням шини. При вивихах і розтягненнях достатньо просто накласти еластичний бинт. Будьте обережні із знеболюючими засобами.

Транспортування за допомогою спеціального тенту

Транспортування за допомогою спеціального тенту

Поки чекаєте рятувальників – постарайтесь зігріти потерпілого (додатковим одягом, підкладанням рюкзака, ізофойлом, теплими напоями). Давайте йому багато пити. Постійно розмовляйте з ним, не даючи втратити свідомість. Підбадьорюйте і заспокоюйте.

Рюкзак - хороша підтримка потерпілому при травмах ніг

Рюкзак – хороша підтримка потерпілому при травмах ніг

Якщо надії на рятувальників нема – подбайте про евакуацію. З підручних засобів (рюкзак, трекінгові/лижні палиці, борди/лижі бівачні мішки, арм.скотч і мотузки) можна спорудити прості і надійні ноші. Налаштуйтесь, о найближчі кілька кілометрів вам буде дуже важко фізично – донести чи довезти людину по дикому снігу завдання надскладне.

Фіксація постраждалого на ношах зі сноубордів

Фіксація постраждалого на ношах зі сноубордів

Сподіваюсь, що цей матеріал полегшить вам життя в горах і допоможе уникнути більшості небезпек. Все буде добре! )

P.S.: Дана стаття не є методичним матеріалом. Без проходження лавинних курсів (теорія та практика) її прикладне значення дуже умовне. Будь ласка, дотримуйтесь авторських прав.

При підготовці використано матеріали з сайтів: snowavalanche.ru, raaar.ru, risk.ru.

© grabli, 2015