Прогнозування рівня лавинної небезпеки досить складне завдання. Для його вирішення потрібні спеціальні знання і досвід. Проте, в наших силах знизити ризик потрапляння в лавину, особливо коли є явні ознаки високої небезпеки. Головне – знати, на що звертати увагу.

Матінка-природа дає нам попереджувальні знаки, на які ми обов’язково повинні звертати увагу при катанні поза трасами. Їх присутність не завжди означає, що не можна катати фрірайд. Однак за таких умов ваші маршрути повинні бути сплановані з урахуванням підвищеного ризику.

Пам’ятайте також, що експозиція схилу (тіньова або сонячна), роза вітрів (підвітряні або навітряні схили), висота (високогір’я, альпійська зона або зона лісу), підкладка є частинами “безпекового рівняння” при розрахунках ризику сходження лавини лише в даному конкретному місці. А вже за якихось 100 м вони можуть відрізнятися. Крім того, час має вирішальне значення. Як протягом дня, так і на більших проміжках часу небезпека сходження лавин може різко підвищуватися чи зменшуватись зі зміною температури. Це особливо важливо навесні.

Ось кілька основних «червоних прапорів», пам’ятаєте їх і завжди будьте напоготові.

1. Новий снігопад і мінімум 24 години після нього.

Протягом цього часу відбувається стабілізація снігового покриву, його осідання і зчеплення свіжого шару з підкладкою. У деяких регіонах, а так само на тіньових експозиціях схилів (північ / північний схід) цей процес може відбуватися довше. Все залежить від якості підкладки, коливань температури протягом шторму, вологості, і деяких інших параметрів. В цей час краще переміститися в зону лісу, хоча і там слід бути обережним.

Лавина в лісі: все виглядало безпечно, поки не сталось біди

2. Ознаки недавньої лавинної активності.

Це можуть бути самосходи лавин на диких схилах неподалік, сповзання снігу, його розтріскування під снарядом під час траверсів або характерний звук «вумф» від просідання снігу. Якщо є свідчення недавніх лавин, зверніть увагу на експозицію по відношенню до сонця і вітру, висоту, тип лавини і її вік. Як правило, якщо ви бачите недавню лавинну активність, сніговий покрив нестійкий. У цих випадках краще уникати великих схилів, особливо зі схожою експозицією. Так само варто пам’ятати про те, що маленькі лавини можуть стати тригером набагато більш серйозних лавин при наявності нестабільного шару в сніговій товщі.

Лавина Ксавьє де ла Рю протгнула його близько 2 км. На відео можна побачити скітурні сліди. А також відстежити момент і місце початку “ланцюгової реакції”.

3. Сильний вітер.

Навіть якщо напередодні не йшов сніг, сильний вітер може перемістити досить велику масу снігу, подрібнюючи і щільно «упаковуючи» сніжинки на схилі. Так виникає перенавантаження і, як результат, формуються досить небезпечні вітрові дошки.

Ознаки сильного вітру легко помітити по «хвилях» і «застругах» на снігу, наявності карнизів. Всі ці місця, як правило, досить локальні. Тож якщо дозволяє досвід, їх можна спробувати розвантажити за допомогою skicut.

Виконання елементу “скікат” професійним гідом.

Але якщо ви новачок в беккантрі, ми не радимо пробувати такий метод самостійно. Якщо досвіду недостатньо, то при такій лавинній ситуації варто вибирати більш безпечні лінії спуску, використовуючи локальний мікрорельєф. За ним можна сховатися. В деяких ситуаціях єдино правильним рішенням буде відмовитися від спуску.

Приклад класичної “вітрової” дошки при заїзді в кулуар.

4. Різке потепління протягом дня.

Температура повітря не тільки визначає тип снігових кристалів, що падають з неба, а й впливає на метаморфічні процеси, що відбуваються в сніговому покриві.

Зміни, на які слід звертати увагу:

  • Щоденні значення температури (максимуми і мінімуми) і їх діапазон;
  • Температурний тренд (збільшення або зменшення), а також швидкість і тривалість зміни.

Ці параметри використовуються для обчислення висоти нульової ізотерми або висоти, на якій сніг буде переходити в дощ під час шторму.

  • Крижана скоринка може утворюватися, якщо температура піднімається вище нуля протягом дня і опускається нижче нуля в нічний час; вона може створити потенційний слабкий шар для наступного снігопаду;
  • Коли температура залишається вищою температури замерзання впродовж 24 годин і більше, верхній шар снігу перенасичується талою водою і може спричинити схід мокрої лавини.

5. Тривалий період холодів і невелика кількість снігу, наявність слабкого шару всередині снігової товщі.

Як це не парадоксально звучить, але саме мала кількість снігу найбільш небезпечна. Особливо на початку зими, коли вночі вже маємо сильні морози. Вся справа в тому, що кристали снігу можуть не тільки подрібнюватись і ущільнюватись з плином часу, але і при деяких умовах починати рости.

Глибинна паморозь

Це може відбуватися як на поверхні снігу в спокійні і тихі дні (поверхнева паморозь), так і всередині снігової товщі (глибинна паморозь). Головною причиною, що запускає цей процес (зворотний метаморфізм), є різниця температур всередині і на поверхні снігу. В результаті всередині снігової товщі може утворитися слабкий і вразливий шар глибинної паморозі, схожий на великі кристали цукру.
Найнеприємніше, що ці великі кристали досить стійкі до змін з плином часу. Вони можуть залишатися в такому вигляді аж до весни, коли над ним скупчиться значна маса свіжого снігу. Це свого роду бомба уповільненої дії, яка може викликати сходження лавин величезних масштабів.

Але важливо розуміти, що прогнозування рівня лавинної небезпеки – це лише один з аспектів безпечного катання. Бо тема керування ризиком у фрірайді – дужеобширна. Продовження буде.

 

Автор: Oksana Chekulaeva (whitepeaks.ru), публікується зі згоди автора. Вперше – українською.

При поширенні посилання на першоджерела обов’язкове.

Керування ризиками на фрірайді. Частина І