Все частіше, приїхавши на море, у вітряний день, можна побачити радісних людей, які запускають в небо чудернацькі «крила», стають на дошки і ганяють поміж морем і берегом до знемоги. Вони яскраві, позитивні і драйвові. Себе вони називають кайтерами, а свою розвагу – кайтбордингом, кайтсерфингом чи кайтингом. Хоча звичайні пляжники продовжують казати на них «парашутисти», а на розвагу – катання на парашутах.

Кайт-спот

Там, де катаються на кайтах, пляжників мало

В принципі, ви можете називати це як завгодно, тільки забудьте про слово «парашут». Найближчим «родичем» кайта є повітряний змій. Саме так з англійської і перекладається слово kite. Основна ж відмінність від парашутів полягає в його керованості і контролі. Якщо з парашутом все, що ви можете – це стрибати згори вниз, то з кайтом ви можете і літати над водою, як птах, і навіть підстрибувати вверх на висоту понад 10 м.
Для неофіта-зірвиголови все виглядає легко і розслаблено. Для обережного «перестрахувальника» все здається складним і нереальним. Що цікаво – правий і той, і інший. Бо для того, хто захотів навчититись кайтсерфингу і оволодіти кайтом з інструктором чи персональним тренером майже все буде легким. Сам процес навчання кайтбордингу займає 8-10 годин і на деяких етапах, звісно, може викликати труднощі (може вода в ніс потрапити, чи очі пощипати, можна навіть трохи втомитись 😉 ). Втім, однозначно навчитись кайтбордингу насправді легше, ніж видається.

Все, що потрібно для цього:

– спланувати достатньо вільного часу (достатньо займатись 3-4 дні по 2-3 години);

– отримати якісний прогноз погоди, а саме – вітру. Без вітру кайт не полетить. Але виз можете пройти всю теоретичну частину, а вона досить об’ємна;

підібрати хорошого інструктора чи школу. Індивідуальний тренер з катйбордингу – це людина не тільки з досвідом, але й з відповідним сертифікатом ІКО (International Kiteboarding Organization) ;

– зібрати необхідну суму для оплати навчання.

Всі ці пункти вкрай важливі, але найважливішим, звісно, є п.2 – наявність вітру.  Буз нього вас не зможе навчити жоден професійний інструктор.

Інструктор з кайтбордингу

Інструктор завжди підстрахує

Навчання може проходити як поетапно, так і повним курсом. Якщо ви зібрались навчатись в Києві, вам краще підійде погодинна оплата або пробний урок. Якщо хочете пройти повноцінний повний курс навчання кайтсерфингу – краще їхати з нами на море, де вітрові і водні умови значно комфортніші.

Коротка історія кайтингу

Відколи люди опанували вітрила – відтоді існує кайтинг. Як уже було сказано, кайт – це повітряний змій. Мореплавство існує вже тисячі років, однак викорситання тяги повітряних зміїв для катання по воді почалось не так давно – 1,5 тисячі років в Китаї.

Кайти в мореплавстві

КАйти використовувались як додаткова тягова сила в мореплавстві

А от класичний кайтбординг є одним з наймолодших видів екстриму. В середині 80-х почали кататись за кайтами на дуже коротких і широких водних лижах. Кайт був аналогом парафойла, який тримав форму за рахунок спеціальних поперечних клапанів, що наповнювались вітром. Так тривало доти, доки брати Легеню не сконструювали надувний (балонний) кайт у 1994 році. І з його появою катйсерф/катбординг почав стрімко розвиватись. Лижі замінили на дошку (кайтборд і серф), а керування кайтом перенесли на планку (bar).

Брати Легеню

Перші прототипи гібридних кайтів

Сьогодні під кайтом катаються і по воді, і по землі, і по піску, і навіть по снігу. Був би час, фантазія і бажання – ви зможете опанувати кожен із різновидів кайтингу.

 

Наскільки складним і безпечним є кайтбординг?

Здавалося б, кайтбординг – це магія і вища математика. Людині потрібно одночасно пілотувати кайт, контролювати тіло, ноги, утримувати дошку, стежити за вітром, за берегом і за іншими кайтерами… Але заспокойтесь. Методика навчання дає можливість оволодіти всіма навичками поступово, поетапно, тож коли у вас дійде до повноцінного катання – поєднати все разом не буде проблемою.

До того ж, катйбординг безпечний. Він менш травматичний, ніж біг, бокс, акробатика, лижі чи сноуборд, авто-мото-спорт і та ін. Кайтери продумали все настільки ретельно, що імовірність втрапити в халепу у вас не бльша, ніж в дитини на ігровому майданчику. Правила прості і зрозумілі, тож просто виконуйте їх і з вами все буде гаразд.

Довіряй кайт-інструктору

Перші уроки проходять з маленькими кайтами

Вікових обмежень кайтинг теж фактично не має. Кайтерами стають і 6-річні діти (звісно ж, при виконанні ряду умов), і 60-річні дідусі; і худорляві та боязкі, і «хлопчики» вагою 100+ кг. Головне тут тільки бажання і мотивація. А також – терпіння та вітер. Інколи це головний «скіл» учня. Бо вітер був, є і залишиться найбільш непередбачуваною складовою кайтингу, а терпіння треба напрацьовувати і любити.

В Україні з усіх «неприємностей», які з вами можуть статись на воді, це медузи, комарі чи оводи і гіпер-полоскання носа і рота морською водою. Так, так, без того, щоб хлебнути трохи води не обійдеться. Все інше – тільки фан і релакс.

 

Що необхідно для легкого початку?

Кайт-сезон в Україні починається наприкінці квітня і завершуються в жовтні, якщо ми говоримо про комфортне навчання кайтбордингу. Тобто майже 6 місяців на рік ми можемо кататись. Навесні і восени, а ткож в прохолодні штормові літні дні не зайвим буде мати гідрокостюм. При потребі його можуть підібрати в кайт-школі.

Кайт-спорядження

Кайт, планка, кайтборд, трапеція, ліш, гідро-одяг, окуляри, UV-крем, окуляри

Must have сонцезахисний крем, окуляри і кашкет. Якщо достатньо тепло, то візьміть гідрофутболку з довгим рукавом (підійде верх зимової термобілизни) і шорти на мотузці. Щоб випадково не порізати ногу об мушлю чи колючку знадобляться прості гідротапки, як для басейну.

Інструктор забезпечить вас всім іншим спорядженням: пілотажним (навчальним) кайтом, трапецією, планкою управління, шоломом і рятувальним жилетом.

 

Місця для катання в Україні

Україна багата на водні ресурси. Але не всі річки/озера підходять для кайтбордингу.

Поширеність кайтспотів в Україні

В першу чергу через залісненість берегів. Для комфортного і безпечного навчання мають виконуватись 4 умови (2 по вітру і 2 по береговій лінії):

– вітер має бути рівномірним по силі, без поривів і провалів;

– вітер повинен бути рівним по напрямку, щоб вам не доводилось щодесять хвилин перелаштовуватись;

– берег має бути відкритим, рівним і без штучних чи природних перешкод;

– дно має бути неглибоким, чистим, бажано піщаним.

Під ці умови частково потрапляють всі дніпровські водосховища (Київське, Канівське, Кременчуцьке і Каховське). Однак на них порушується бодай одна з 4 умов, хоча інколи трапляються вдалі комбінації 3-1. Тобто при хорошій береговій лінії маємо рівний по напрямку вітер, але рваний по силі. Біля Києва доступні півдесятка місць (спотів) на відстані 30-100 км: Лебедівка, Ясногородка, Козаровичі, Толокунь, Циблі. Деякі забезпечують нам рівну мілину, але коли трапляється хороший прогноз, трафік стає неймовірно щільним.

Затока Ягорлик

Затока Ягорлик (по центру) – між Тендерівською і Кінбурською косами

Найкраще вчитись на лиманах Чорного і Азовського морів. Вони доволі обширні, розташовані в пристеповій зоні і є досить «обкатаними»: Бердянськ, Кирилівка, Генічеськ і Арабатська стрілка на Азовському морі, Скадовськ, Лазурне, Ягорлик, Коблево, Сергіївка, Лебедівка, Чорноморськ на Чорному.

Вибір споту продиктовано напрямком вітру, який «заходить» з прогнозом. Найпопулярнішими, відповідно, є Східний і південний

Чи можна навчитись кайтбордингу самостійно?

Можна, якщо у вас хороша медична страховка, є зайві гроші на нове спорядження (свій кайт ви понівечите досить швидко) і ви маєте 9 життів. На жаль, практика показує, що самостійне навчання – це довгий і тернистий шлях.

Епік кайтбординг

Коли інструктор – друг, брат чи просто чувак

Бо навіть після перегляду 100 роликів на youtube, ви не зможете взяти з собою гаджет на воду, щоб підглядати. А втримати все в голові, та ще й враховуючи, що у навчальних відео подається лише 60-70% матеріалу, а то й менше – шанси опанувати кайт за один сезон у вас будуть примарні.

Більше відповідей ви отримаєте, записавшись на наш вебінар або уже безпосередньо на навчальний курс.