Хочете, розкажу вам, що я взяв з собою в перший зимовий похід в гори? Було 30 грудня 1996 року, навалило снігу і вдарив мороз. Коротше, нормальна зима. Слово фрірайд тоді ще навіть не вигадали, але оскільки лижі в мене були прикріплені до рюкзака, то можна вважати це моїм першим беккантрі-походом.

Отже, в рюкзачок я спакував коремат ИЖ-2, ватяний спальник, теплу куртку (навіть не пригадаю вже, що то було, чи фуфайка, чи кожух), запасні рукавиці, лижні черевики, синтепонові штани-самоскиди, в’язаний светр з високим горлом, і – головне – 8 скляних банок із закрутками! ))) Ніжинські огірочки склали основний наш раціон під час святкування нового року. Катались ми тоді в секондхендових гірськолижних штанах-бобах в обліпочку (шикрна штука, я вам скажу!), в них і ходили в гори. Часи були веселі, ми грілись дружнім словом і горілочкою, тож перша ніч у закинутій “молочарні” біостаціонару під Шешулом пройшла на “ура!”. А потім був і фрірайд на карвах по 50 см пухляка, але то вже інша історія.

З тих часів я навчився не брати в гори купу зайвих речей (запасні футболки, труси, шкарпетки, куртки, бейсболки, склотару різну) і кладу в тревелбег тільки найнеобхідніше. Отже, ось вам декілька варіацій на тему, виберіть те, що підійде саме вам. Окремо зазначу: під катання в місті достатньо простенького чохла а ля “Екстрім”, а от для подорожей найкраще підходять великі чохли на колесах, куди можна спакувати все і вкластись в необхідних 23 кг для перельотів. Врахуйте також, що чохли понад 170 см дуже важко поміщаються в легковушку.

Отже, ось вам узагальнений список речей. Все що must have я помітив галочкою, решта, як на мене, тільки створюватимуть зайву вагу і якщо ви більше заточені під каталку – вам не знадобляться. Ще частина речей є очевидними, їх я теж не відзначав (клікайте для збільшення зображення):

Список в дорогу  "для склеротиків"

Список в дорогу “для склеротиків”

З описаного вище зайвими на фрірайді будуть віндстопер (його замінить гортексова куртка, одягається поверх фліски), білі шкарпетки, зайва пара взуття, апрескі-набір (WTF?!). Стосовно наколінників-“черепахи”-шортів: на фрірайді вони в основному створюють зайвий парниковий ефект. Спину надійно захищає рюкзак, задницю і коліна – нормальна техніка катання. Повірте, що коли ви будете шльопати “молотками” по схилу, коліна і дупа не постраждають. А от голова і спина цілком можливо. Тому шолом – наше все.

Наступний список – мій особистий багаж. Деяких речей в ньому не вистачає, бо вже були складені в рюкзак. Отже, мій тревелбег виглядає так:

Компактність і легкість. З точністю до 100 г - 23 кг.

Компактність і легкість. З точністю до 100 г – 23 кг.

Чого не вистачає, але обов’язково треба докласти: черевики, баф, ліхтарик, ніж, подовжувач-трійник, капронові стяжки, ковшик лопати (він насправді під ABS), термос, компас, набір для виживання (кресало, сірники, запальничка, пластик на розпал). Наколінники (13) змінної жорсткості я вожу через травмовані коліна. Додатково беру з собою ще рацію Midland, оскільки у великій групі дво-діапазонки мають від сили 3-4 людини, решта або не мають жодної, або юзають якісь “вокі-токі” на 8-14 каналів. Цього достатньо для Буковелю, але недостатньо в нормальних горах. Доклавши ще до цього всього базу для заряджання рацій і блок живлення, а також зарядний для телефона і ноута, я із своїм чохлом цілком попадаю у вимоги МАУ до перевезення спорт-інвентаря.

Ноутбук, навушники в дорогу, хакісак, гігієнічну помаду, паспорт, фіксатор плеча, репшнур 5 мм – кладу в наплічник. Він важить 1,4 кг (Dauter Freerider 30), у спорядженому стані набирає до 7 кг ваги. В Літак пускають без проблем. Окремо треба подбати про лавинний рюкзак. Вожу з собою роздруківки трьома мовами (рос., англ., і нім.) щодо балона. Деякі перевізники спокійно опускають з ним у салон (AirBaltic), деякі вимагають здавати в багаж (МАУ).

Бінокль (14) вожу з собою для вивчення лінії спуску, а також як розвагу для діток (якщо такі є в групі).

І на останок аналогічний список від про-райдера Оксани Чекулаєвої. Цей гайдбук заточений під суворий фрірайд, де потрібно ходити в кішках, зв’язках-обв’язках, з льодорубом і ізгібом гітари жовтої.

Набір фрірайдера

Набір фрірайдера

Як бачите, тут теж не вистачає снб-черевиків, як і в мене. Натомість є карабіни, льодоруб, кішки, бухта мотузки, система (нижня), набір лавинника (лупа, шкала кристаликів, пилка). Оксана Чекулаєва йде під 26 номером і її з собою в поїздку брати не обов’язково, хоча можете спробувати. Попередньо дізнайтесь, скільки коштують її послуги і коли вона повертається з декретної відпустки 😉

Вивчивши ці три списки ви зрозумієте, що у вас є, а що потрібно докупити, що підходить саме вам. Після цього сфотографуйте все, викладіть на ФБ і читайте заздрісні коменти типу “О, в гори намилився?! Ненавіджююю!”, а також просто побажання класно катнути. Всім добра, peace!

grabli (c) 2017